ÖĞRENCİ AKADEMİK

Değerli Öğretim Üyelerimiz,
Uzaktan eğitim kapsamında öğrencilerimizin dersleri takip edebilmesi amacıyla oluşturulan görsel işitsel materyallerin (örnek: videolar) video paylaşım sitelerine (Youtube vs.) fikri mülki hakların korunması nedeniyle herkese açık şekilde paylaşılmamasını tavsiye ederiz. Bu sebeple bu videoların YouTube vb. siteler üzerinden "unlisted/liste dışı" olarak paylaşılmasını öneriyoruz.

Ders sırasında öğrencilerin görüntülerinin bulunduğu videolarda 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na özen gösterilmesi ve sadece dersi alan öğrencilerin görebileceği şekilde ODTUClass üzerinden paylaşılması önem arz etmektedir. Sınıf ve öğrenci görüntüsü olan videoların öğrencilerin Açık Rızası alınmadan hiçbir sanal ortamda paylaşılmaması gerekmektedir.
 

Son güncellenme tarihi: 11.10.2020 - 13:54
Video Konferans Araçları Karşılaştırma Listesi eklenmiştir.
7 Ekim 2020 tarihinde Prof. Dr. Kürşat Çağıltay tarafından yapılan "Etkili Uzaktan Eğitim için Çevrimiçi Pedagoji: Taktikler ve Araçlar" seminerinin kaydı eklenmiştir.

Değerli Öğretim Üyelerimiz,

Üniversitemizde Koronavirüse karşı alınmakta olan önlemlerle ilgili çalışmalar; Yükseköğretim Kurulu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı’nın öneri ve yönlendirmeleri devamlı olarak takip edilerek, bu kurumlarla sürekli etkileşim kurularak düzenlenmekte ve güncellenmektedir.

YÖK tarafından yapılan açıklamalar dahilinde, Üniversitemizde 23 Mart 2020 Pazartesi tarihinden itibaren 2019-2020 Akademik Yılı Bahar Döneminde Hazırlık Okulu, Ön-Lisans, Lisans ve Lisansüstü derslerde uzaktan öğretim süreci başlamıştır. 2020 - 2021 Akademik Yılı Güz Döneminde de dersler ve sınavlar uzaktan eğitim ile yürütülecektir. Önceliğimiz, Üniversitemizin eğitim ve öğretim kalitesinden ödün vermeden bu süreci yürütmektir.

ODTÜ ailesi olarak bu süreci tüm öğretim üyelerimizi desteği ile Üniversitemize yakışır bir olgunla tamamlayacağımıza olan inancımızla, herkese sağlıklı ve başarılı bir süreç dileriz.

Seminerler

Uzaktan Eğitim kapsamında verilmiş olan seminerler ve webinarların kayıtlarına listedeki konu başlıklarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, yapılması planlanan seminerler için de listeyi kontrol edebilirsiniz.

GEÇMİŞ SEMİNERLER

TARİH SEMİNER KONUSU
7 Ekim 2020 Etkili Uzaktan Eğitim için Çevrimiçi Pedagoji: Taktikler ve Araçlar
28 Eylül 2020 3-day Webinar Series on Online Education Methods & Experiences
(3 - Online Lecturing Methods and Experiences)
25 Eylül 2020 3-day Webinar Series on Online Education Methods & Experiences
(2 - Online Laboratory Methods and Experiences)
22 Eylül 2020 3-day Webinar Series on Online Education Methods & Experiences
(1 - Online Exam Methods and Experiences)
18 Eylül 2020 Kaydedilen Derslerin Videolarının Düzenlenmesi ve Yayınlanması
(İleri Seviye)
Davinci Resolve Programı kullanımı ve Green Screen Uygulaması
17 Eylül 2020 Kaydedilen Derslerin Videolarının Düzenlenmesi ve Yayınlanması
(Başlangıç Seviyesi)
Windows 10 - Video Düzenleyici & Shotcut Uygulaması ile Video Editing
11 Eylül 2020 OBS Studio Programı ve Whiteboard Uygulamaları
10 Eylül 2020 Uzaktan Eğitim'de Derslerin Video Kaydının Yapılması
4 Eylül 2020 İçerik Hazırlama Araçları
(bubbl.us ile Kavram Haritaları - piktochart.com ile İnfografik Yapımı)
3 Eylül 2020 Anlık Ölçme ve Değerlendirme Araçları
(Kahoot - Socrative - PollEverywhere)
29 Temmuz 2020 H5P ile Ders Materyali Hazırlama
13 Nisan 2020 Uzaktan Eğitim Araçları ile Sınav Yapma - 2
7 Nisan 2020 Uzaktan Eğitim Araçları ile Sınav Yapma - 1


GELECEK SEMİNERLER

TARİH SEMİNER KONUSU
- -


Dersler ve Sınavlar

DERSLER
2020 - 2021 Akademik Yılı Güz Dönemi uzaktan eğitim ile gerçekleştirilecektir. Dersler için gerekli çevrim-içi ders kaynaklar/etkinlikler öğretim üyelerince hazırlanacaktır.

SINAVLAR
Hazırlık Okulu, Ön-Lisans, Lisans ve Lisansüstü derslerin sınavları ile diğer öğrenci başarı değerlendirmeleri, Lisansüstü programlardaki doktora yeterlilik sınavları, tez izleme komiteleri ve tez savunmaları, “hukuki açıdan şeffaf, açıklanabilir ve denetlenebilir ilkeler” doğrultusunda olması koşuluyla dijital ortamda yapılabilecektir.

ODTÜClass üzerinden sınav uygulaması örneği için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Araçları ile Sınav Yapma Semineri- 13 Nisan 2020

h5p ile üretilen bu interaktif etkinlikte Öğretim Teknolojileri Destek Ofisi tarafından 13 Nisan 2020 tarihinde, Cisco Webex üzerinden düzenlenmiş olan ODTÜClass üzerinde Quiz uygulaması ve diğer uygulamalar ile sınav yapma seminerini İÇİNDEKİLER bölümüne bakarak başlıklar halinde görebilirsiniz.

7 Nisan 2020 tarihinde yapılan Uzaktan Eğitim Araçları ile Sınav Yapma Semineri'nin soru-cevap bölümü için lütfen tıklayınız.

Quiz etkinliğinde "Calculated Question" için kullanılabilecek formüller için tıklayınız: https://docs.moodle.org/36/en/Calculated_question_type#Available_functions

ODTÜClass ile Uzaktan Sınav Uygulaması

ODTÜClass’ta bulunan Quiz etkinliği; belirlediğiniz tarihler arasında, belirlediğiniz sürede tamanlanması, pek çok soru tipinde soru hazırlanabilmesi, soruları ve seçenekleri rastgele sırayla sunabilmesi, sorun bankanızdan rastgele soru seçerek her öğrenciye farklı bir soru grubu oluşturması gibi özelliklere sahiptir.
Öğretim Teknolojileri Destek Ofisi tarafından hazırlanan ODTÜClass ile Uzaktan Sınav Uygulaması dökümanını indirmek için lütfen tıklayınız.

ODTÜClass'ta Active Quiz ile Senkron Sınav Uygulaması

ODTÜClass’ta Active Quiz etkinliği ile öğrencilerinize hazırladığınız soruları, senkron bir şekilde; her soru için belirli süreler ayarlayarak sınıftaymış gibi yapabilirsiniz.
Videoda ODTÜClass üzerinde Active Quiz etkinliği oluşturmayı ve öğrencilerle birlikte yapılan bir uygulamayı izleyebilirsiniz.

Safe Exam Browser Kurulumu ve Kullanımı

Safe Exam Browser güvenle online sınavlar yürütmek için bir web tarayıcısı ortamıdır. Yazılım herhangi bir bilgisayarı geçici olarak güvenli bir iş istasyonuna dönüştürür. Sistem işlevleri, diğer web siteleri ve uygulamalar gibi kaynaklara erişimi kontrol eder ve bir sınav sırasında yetkisiz kaynakların kullanılmasını önler. Sınav esnasında başka pencerelerin açılmasına izin vermez. Videoda Safe Exam Browser kurulumu ve kullanımını öğrenebilirsiniz.


Asenkron ve Senkron Ders Geliştirme

Uzaktan eğitimde kullanılmak üzere ders materyali hazırlamak için alternatif araçlar ile ilgili çalışmalarımız ve hazırlıklarımız devam etmektedir. Buna paralel olarak bu sayfadaki araçlar da güncellenecektir.

ASENKRON DERS SEÇENEĞİ
ODTÜClass üzerinde tüm dersler açıktır ve kayıtlı tüm öğrenciler de ODTÜClass ile derslerine erişebilir durumdadır. Ders notları, PPT sunumlar, okuma dosyaları, ödevler ve diğer kaynakları haftalık şekilde öğrencilerinize sunabilirsiniz. Öğrencilerinizle ODTÜClass forum servisini kullanarak asenkron etkileşimli tartışmalar da gerçekleştirebilirsiniz.

Derslerinizin önceden video kaydını yapıp sunabileceğiniz çok çeşitli araçlar bulunmaktadır. Ücretsiz ve kolay kullanılabilir seçeneklerden olan Screencast-O-Matic yazılımı ile bilgisayarda anlattığınız dersin ekranları ve kendinizin webcam görüntüsü ile ders videosu hazırlamaya yönelik süreci adım adım anlatan eğitim videosuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Ortamında Ekran Kaydı ile Ders Videosu Oluşturma ve ODTÜClass'a Yükleme Eğitimi

Bu eğitimde, ücretsiz indirip kullanabileceğiniz Screencast-O-Matic yazılımı ile ders notlarınızı ve ders anlatımınızı birleştiren ders videolarınızı nasıl hazırlayabileceğiniz ve bunları ODTÜClass’a nasıl yükleyebileceğiniz adım adım anlatılmaktadır.
Yazılımın kısıtları nedeniyle bir video en fazla 15 dakika uzunluğunda olabilmektedir. Derslerinizi 15 dakikalık bölümler halinde hazırlayabilirsiniz. Küçük bölümler öğrencilerinizin dersi takip etmesini de kolaylaştıracaktır.

H5P ile Ders Materyali Hazırlama Eğitimi

Bu eğitimde H5P'nin tanıtımı, nasıl kullanılacağı ve örnek uygulamaları bulabilirsiniz.
Eğitim içeriği
1. H5P Nedir ve H5P ile Neler Yapılabilir?
2. Uygulama 1: Interactive Video
3. Uygulama 2: Course Presentation
4. Uygulama 3: Quiz
5. Uygulama 4: Branching Scenario

Eğitim içeriğine ulaşmak için buraya tıklayınız.

ODTÜClass’ta H5P ile Etkileşimli Video Hazırlama Eğitimi

Bu eğitimde, ODTÜClass’ta bulunan H5P (Interactive Content) yazılımı ile hazırladığınız videoları etkileşimli materyallere dönüştürme adım adım örneklerle anlatılmaktadır.
Bu yöntem ile video temelli ders kaynaklarının izlenip izlenmediğini kontrol edebilir, süreç içi değerlendirme yapabilirsiniz.


Akıllı telefon veya Tablet ile Slaytların Üstüne Ses Kaydederek Ders Videosu Oluşturmak

Bu amaçla, akıllı telefonunuz için PowerPoint uygulamasını indirin (iPhone için lütfen tıklayınız / Android için lütfen tıklayınız). PowerPoint, slaytları göstermenize ve slaytlara yazmanıza olanak tanır. Bu nedenle, slaytları beyaz tahta olarak kullandığınız ve üzerine parmağınızla veya varsa kalemle yazdığınız videolar oluşturmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bir Android telefonunuz varsa (yani bir iPhone veya iPad'iniz yoksa), ekranda gördüklerinizin bir videosunu oluşturmak için bir yazılım indirmeniz gerekir. Ekran Kaydedici'yi Google Play Store'dan indirmek için lütfen tıklayınız.

iPhone veya iPad kullanıcılarının (iOS 11 veya daha yeni bir sürümü yüklediklerinde) ekran kayıt özelliği yerleşik olarak bulunduğundan, herhangi bir uygulama indirmeleri gerekmez. Ekranınızı nasıl kaydedeceğinizi öğrenmek için buradaki talimatları uygulayabilirsiniz.

Not: Videonuzu oluştururken herhangi bir mesajın ekranda görünmesini önlemek için telefonunuzu uçak moduna almanız gerekir.

Bu yöntemle Prof. Dr. Altuğ Özpineci tarafından hazırlanan örnek ders videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Iq6TP67PGE8


Cep Telefonu ve Kağıt - Kalem ile Ders Anlatım Videosu Hazırlamak

Sınıfta çoğunlukla tahtada anlatım yapılan dersler için bir masada kağıt, kalem ve cep telefonu kullanarak ders videosu da hazırlayabilirsiniz. Cep telefonunuzu uygun bir yere sabitleyerek video kaydı yapıp hazırladığınız videoyu Youtube’a yükleyip ODTÜClass üzerinde paylaşabilirsiniz.
Videonuzu etkileşimli hale getirmek için bu h5p uygulamasını kullanabilirsiniz: H5P ile Etkileşimli Video Hazırlama Eğitimi
Bu yöntemle Prof. Dr. Altuğ Özpineci tarafından hazırlanan örnek video: https://youtu.be/8YTzxEztUPI


SENKRON DERS SEÇENEĞİ
Senkron seçeneğin kullanımı için çok değişik araçlar bulunmakla beraber ODTÜ Öğretim Teknolojileri Destek ofisimiz üç farklı araç ile ilgili kullanım videoları hazırlamıştır. Bu seçenekler dışındaki araçlarla ilgili soru ve problemlere cevap verilmeyebilir.

Senkron Araç-1: Blackboard Collaborate

Aynı anda 250 kişiye kadar oturum açılabilen BlackBoard Collaborate seçeneğine ODTÜClass içinden erişebilirsiniz. Kampüs lisans sayısı kısıtı nedeniyle oluşan yoğunluktan oturum açmakta sorun yaşarsanız diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz.


Senkron Araç-2: BigBlueButton

BigBlueButton seçeneğine ODTÜClass içinden erişebilirsiniz. BigBlueButton yazılımının kullanımı ile ilgili eğitim videosuna yandaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:


Senkron Araç-3: Cisco WebEx

Uzaktan eğitim sürecinin başlatılması ile birlikte derslere ek olarak yaşanabilecek çevrim içi toplantı ve web konferans ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Cisco webex uygulaması Üniversitemiz kullanımına açılmıştır. Bu uygulamaya kayıtlı kullanıcılar toplantı oluşturabilmekte ve kayıtlı olmayan kişileri toplantıya davet edebilmektedir.

Başvuru için öncelikle https://bidb.metu.edu.tr/forms/cisco-webex-kullanimi adresindeki ön kayıt formunun doldurması gerekmektedir. Forma ODTÜ kullanıcı kodunuz ve parolanız ile erişebilirsiniz. Ön kayıt formu öğretim üyelerimizin erişimine açıktır. Şu aşamada araştırma görevlileri ve yarı-zamanlı öğretim üyelerinin erişimleri için BİDB ile iletişime geçebilir veya odtuclass@metu.edu.tr adresine konu ile ilgili eposta gönderebilirsiniz.

Kayıt onayı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapıldıktan sonra alacağınız e-postadaki bağlantı ile parolanızı oluşturabilir, https://metu.webex.com adresinde sol taraftaki menüden programı indirebilir ve toplantı başlatabilirsiniz.
Cisco WebEx kullanımı için Uzaktan Eğitim İçin Cisco Webex sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Senkron Araç-4: Microsoft Teams

Sohbet tabanlı ekip çalışma platformu Microsoft Teams, ortak belge üzerinde birlikte çalışma, farklı konularda ekip içinde görüş paylaşma, grup konferans görüşmesi yapma, toplantı notlarını paylaşma gibi özelliklere sahiptir.

Üniversite öğrencileri ve akademik personel Microsoft Teams'i ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

Microsoft Teams Uygulaması Kullanımı ve ODTUClass Üzerinde Microsoft Teams Uygulaması ile Senkron Ders Etkinliği Oluşturmak videolarını izleyerek kullanımı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, Microsoft Teams'in kullanımı konusunda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın hazırladığı sayfayı kontrol edebilirsiniz: Microsoft Teams Uygulaması Nasıl Kullanılır?


Senkron Araç-5: ZOOM

Ücretsiz olarak erişilebilir bir senkron oturum açma aracı olan ZOOM basit ve kolay kullanım özelliklerine sahiptir. Bu yazılımın kısıtı bir oturumda en fazla 100 kullanıcıya kadar destek vermesi ve her bir oturumun en fazla 40 dakika sürmesidir. 40 dakikadan uzun sürecek durumlarda yeni oturum açılıp 40 dakika daha kullanmak mümkündür.


VİDEO KONFERANS ARAÇLARI KARŞILAŞTIRMA LİSTESİ


Büyütmek için lütfen fotoğrafa tıklayınız.


Uzaktan Eğitim için İpuçları

Uzaktan Öğretim için İpuçları
ODTÜ ÖGEM-Öğrenme ve Öğretmeyi Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından oluşturulan Uzaktan Öğretim için İpuçları materyaline ulaşmak için tıklayınız.


Uzaktan Eğitim ve Erişilebilirlik
Değerli Öğretim Üyeleri,
23 Mart 2020 Pazartesi tarihinden itibaren 2019-2020 Akademik Yılı Bahar Döneminde açılan Hazırlık Okulu, Ön-Lisans, Lisans ve Lisansüstü derslerinde uzaktan öğretim sürecinin başlayacağı Rektörlük tarafından duyurulmuştur.

Bu süreçte Engelsiz ODTÜ Birimi’nden destek alan öğrencilerimizin eğitimlerinin kesintisiz ve sorunsuz ilerleyebilmesi için uzaktan eğitim uygulamalarıyla (video çekimi, ders materyali paylaşımı vb.) ilgili uyarlamalara dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Engelsiz ODTÜ Birimi tarafından oluşturulan Uzaktan Eğitim Erişilebilirliği - Bilgilendirme dokümanına ulaşmak için lütfen tıklayınız.


Sıkça Sorulan Sorular

Dersimi online vermek zorunda mıyım? Dersimi online vermek zorunda mıyım?

Dersimi online vermek zorunda mıyım?
Uygulamalı öğretim etkinlikleri içeren dersler için, öncelikli olarak derslerin teorik kısımlarının uzaktan eğitimle yürütülmesi; uygulama gerektiren etkinlikler için ise mümkünse alternatif öğretim yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir.

Dersimi senkron mu asenkron mu vermeliyim? Dersimi senkron mu asenkron mu vermeliyim?

Dersimi senkron mu asenkron mu vermeliyim?
Öncelikli önerimiz dersinizi asenkron olarak vermeniz yönündedir. Bu hem sizin için hem de öğrencileriniz için daha rahat gerçekleştirilebilecek bir süreçtir.
Senkron seçenek, özellikle etkileşimin çok yüksek olduğu, tüm öğrencilerin katılmasının gerekli bulunduğu dersler için önerilmektedir. Derse kayıtlı öğrenci sayısı arttıkça senkron derslerin etkisi hızla düşmektedir. Senkron dersler, gereksinim duyulan teknolojik altyapılar nedeniyle de kısıtlılık getirmektedir. Her kullanıcının iyi İnternet altyapısına sahip olmaması derse katılımda sorun yaratabilmektedir.

ODTÜClass üzerinde asenkron, senkron uzaktan öğretim yöntemleriyle ilgili karar verilirken, senkron uzaktan öğretimde kullanılan video konferans uygulamalarının gereksinim duydukları sistem kaynakları, eş zamanlı çok sayıda bağlantının üniversitemiz bant genişliğine olacak etkisi, öğrencilerin internet ve donanım kaynakları düşünülerek karar verilmesi önerilir.

Senkron dersi hazırlarken kimlerden destek alabilirim? Senkron dersi hazırlarken kimlerden destek alabilirim?

Senkron dersi hazırlarken kimlerden destek alabilirim?
Senkron seçeneğin kullanımı için çok değişik araçlar bulunmakla beraber ODTÜ Öğretim Teknolojileri Destek ofisimiz üç farklı araç ile ilgili kullanım videoları hazırlamıştır. Bu seçenekler dışındaki araçlarla ilgili soru ve problemlere cevap verilemeyebilir.
Süreç içinde yaşadığınız sorunlar ve çözümleri için odtuclass@metu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.

Asenkron ders hazırlarken kimlerden destek alabilirim? Asenkron ders hazırlarken kimlerden destek alabilirim?

Asenkron ders hazırlarken kimlerden destek alabilirim?
Asenkron seçeneğin kullanımı için ODTÜClass altyapısı kullanılacaktır. Ayrıca ODTÜ Öğretim Teknolojileri Destek ofisimiz aşağıdaki linkten erişilebilen aracın kullanımı için bir video hazırlamıştır. Süreç içinde yaşadığınız sorunlar ve çözümleri için odtuclass@metu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.

Ders anlatım videosu hazırlamak istiyorum, özel bir kameraya ihtiyacım var mı? Video çekim desteği alabilir miyim? Ders anlatım videosu hazırlamak istiyorum, özel bir kameraya ihtiyacım var mı? Video çekim desteği alabilir miyim?

Ders anlatım videosu hazırlamak istiyorum, özel bir kameraya ihtiyacım var mı? Video çekim desteği alabilir miyim?
Dersinizin video kaydı için özel bir kamera kullanmanıza gerek yoktur. Video kaydı yapabilen bir cep telefonu ile kayıt yapabilirsiniz.
Ders videosu çekimi konusunda insan ve teknik kaynak yetersizliği nedeniyle tüm öğretim elemanlarımıza destek veremiyoruz. Ancak, çok sayıda öğrencisi olan, bazı derslerin video kayıtları ODTÜ GİSAM tarafından gerçekleştirilecektir.

Dersim için hazırladığım video dosyalarının boyutu büyük olduğu için ODTÜClass’a koyamıyorum. Ne yapmalıyım? Dersim için hazırladığım video dosyalarının boyutu büyük olduğu için ODTÜClass’a koyamıyorum. Ne yapmalıyım?

Dersim için hazırladığım video dosyalarının boyutu büyük olduğu için ODTÜClass’a koyamıyorum. Ne yapmalıyım?
ODTÜClass sistemi üzerinde disk alanı sorunu yaratılmaması için yüklenebilecek dosya büyüklüklerinde kota bulunmaktadır. Ders videolarınızı Youtube üzerinde, Unlisted seçeneğini seçerek yerleştirip paylaşabilirsiniz.

Ders videolarımı YouTube'a yüklemeye çalışıyorum ama 15 dakikadan uzun olduğu için izin vermiyor. Ne yapmalıyım? Ders videolarımı YouTube'a yüklemeye çalışıyorum ama 15 dakikadan uzun olduğu için izin vermiyor. Ne yapmalıyım?

Ders videolarımı YouTube'a yüklemeye çalışıyorum ama 15 dakikadan uzun olduğu için izin vermiyor. Ne yapmalıyım?
Google hesabı bulunan kullanıcılar Youtube’a giriş yapabilir ve video paylaşabilirler. Ancak hesabı doğrulanmayan kullanıcıların en fazla 15 dakika uzunluğunda video yüklemesine izin verilmektedir. Daha uzun süreli videolar yüklemek veya canlı yayın yapabilmek için Youtube hesabının doğrulanması gerekmektedir. Doğrulama işleminin nasıl yapılacağına dair bilgi aşağıdaki linkten ulaşılan dokümandan alınabilir.
YouTube Kanalı Oluşturma ve Hesabı Doğrulama

Dersimin bir kısmı veya tamamı laboratuvar/stüdyo/saha çalışması gibi uygulamalardan oluşuyor; ne yapmalıyım? Dersimin bir kısmı veya tamamı laboratuvar/stüdyo/saha çalışması gibi uygulamalardan oluşuyor; ne yapmalıyım?

Dersimin bir kısmı veya tamamı laboratuvar/stüdyo/saha çalışması gibi uygulamalardan oluşuyor; ne yapmalıyım?
Uygulamalı öğretim etkinlikleri içeren dersler için, öncelikli olarak derslerin teorik kısımlarının uzaktan eğitimle yürütülmesi; uygulama gerektiren etkinlikler için ise mümkünse alternatif öğretim yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir.

ODTÜ’de verilen örnek bir online derse nerden ulaşabilirim? ODTÜ’de verilen örnek bir online derse nerden ulaşabilirim?

ODTÜ’de verilen örnek bir online derse nerden ulaşabilirim?
Asenkron ders anlatımına bir örnek olarak Prof.Dr. Eres Söylemez tarafından hazırlanan “Mühendisler için Excel” dersini inceleyebilirsiniz. Dr. Söylemez, bilgisayarda anlattığı dersin ekranları ve kendisinin webcam görüntüsü ile 11 haftalık bir ders oluşturmuştur.
Örnek bir ders kaydı: https://bit.ly/3b8nCeY
Dersin tümü: https://ocw.metu.edu.tr/course/view.php?id=248

Diğer bir asenkron ders örneği olarak Prof.Dr. Altuğ Özpineci tarafından hazırlanan “Analitik Mekanik” dersini inceleyebilirsiniz. Öğrencilerin bulunmadığı sınıfta kurulan bir video kamera ile ders anlatımını kayıt altına alan Dr. Özpineci 11 haftalık bir ders içeriği oluşturmuştur. Video kayıtlarının yanı sıra ders için gerekli bazı PDF dosyalar da öğrencilere sunulmaktadır.
https://ocw.metu.edu.tr/course/view.php?id=239

Bitirme projesi dahilinde olan dersler için ne yapabilirim? Bitirme projesi dahilinde olan dersler için ne yapabilirim?

Bitirme projesi dahilinde olan dersler için ne yapabilirim?
Eğer bitirme projesi teorik bilgileri içeriyorsa senkron ve/veya asenkron eğitim modüllerinden birini kullanarak ve öğrencilerle internet ortamında grup buluşmalarını sağlayan programlar (Skype, Zoom, Microsoft Teams gibi) desteği ile derse devam edilebilir.

Eğer bitirme projesinde yer alan deney/laboratuvar/stüdyo gibi uygulamalar dijital imkanlar kullanılarak gerçekleştirilemiyorsa, bu kısımlar her bir programa göre yoğunlaştırılmış akademik takvim yapılarak Koronavirüs salgını sonrasında yaz öğretimi uygulanabilecektir.
Söz konusu yoğunlaştırılmış takvim Yaz Okulu Dönemi değil; Bahar Dönemi telafisi olacaktır.